Wzrok jest jednym z ważniejszych zmysłów człowieka, a jego rozwój w pierwszych latach życia dziecka ma ogromny wpływa na to jak maluch poznaje świat i nabywa nowe umiejętności. Warto zaznaczyć, że wady wzroku są coraz częściej diagnozowane u małych pacjentów, a mogą one negatywnie wpływać na rozwój intelektualny, motoryczny oraz emocjonalny. Bardzo ważne jest więc wczesne rozpoznanie problemu, ponieważ nieleczone wady wzroku mogą prowadzić do poważnych problemów w nauce, zaburzeń koncentracji, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym przedstawimy najczęściej występujące wady wzroku u dzieci, ich objawy i sposoby diagnozy.
Na skróty:
ToggleJedną z najczęściej występujących wad wzroku u dzieci jest krótkowzroczność. Polega na tym, że dziecko dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko, ale ma problemy z dostrzeganiem obiektów, które znajdują się daleko. Jakie są objawy krótkowzroczności?
Kiedy wyżej wymienione objawy pojawiają się u dziecka, warto zdecydować się na konsultację ze specjalistą.
Kolejną, często diagnozowaną u dzieci wadą wzroku jest nadwzroczność, która polega na dobrym widzeniu przedmiotów znajdujących się daleko i trudność w dostrzeganiu obiektów z bliska. Ta wada wzroku często występuje u dzieci w wieku niemowlęcym, ale warto zaznaczyć, że w takich przepadkach zazwyczaj zanika wraz z rozwojem gałki ocznej. Objawy nadwzroczności to:
Jeśli zauważasz u swojego dziecka takie objawy, nie bagatelizuj ich i od razu zapisz się na wizytę u okulisty. W ten sposób szybko zdiagnozujesz problem i zwiększysz komfort dziecka i unikniesz poważniejszych powikłań.
Warto przeczytać: Zapalenie spojówek, ile trwa?
Do często diagnozowanych wad wzroku u małych pacjentów należy również astygmatyzm. To wada wzroku, która jest spowodowana nieregularnym kształtem rogówki. Przez to obraz może być zamazany lub zniekształcony na każdej odległości. Do objawów astygmatyzmu należą:
Te objawy również są powodem, dla którego warto wybrać się z dzieckiem do okulisty na kontrolę. Szybka diagnoza wad wzroku jest konieczna, by możliwe było wdrożenie leczenia.
U dzieci często występuje zez. To zabrudzenie wzroku polegające na nieprawidłowym ustawieniu oczu. Przy zezie może dojść do podwójnego widzenia lub problemów z koordynacją wzrokową. Jakie jeszcze objawy występują przy tej wadzie wzroku?
Zez zazwyczaj jest widoczny i szybko zauważany przez rodziców. Jeśli tylko widzisz objawy zeza, zgłoś się do specjalisty, by przeprowadzić dokładną diagnozę problemu i wdroży odpowiednie środki leczenia.
To zabrudzenie zwane jest również jako leniwe oko. Niedowidzenie to schorzenie, w którym jedno oko rozwija się prawidłowo, a drugie nie. Przez to dziecko na jedno oko może widzieć prawidłowo, a gorzej na drugie. Przyczyną tego problemu może być niekorygowany zez lub inne wady wzroku. Jakie objawy pojawiają się przy niedowidzeniu?
Ten problem wzroku jest dowodem na to, że nie można ignorować objawów wskazujących na wadę wzroku.
Warto także przeczytać: Rodzaje daltonizmu.
Niestety małe dzieci nie zawsze są w stanie zidentyfikować problem ze wzrokiem. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by rodzice i nauczyciele zwracali uwagę na zachowanie dziecka i w razie pojawienia się niepokojących sygnałów, interweniowali. Jak zatem rozpoznać, że dziecko może mieć problemy ze wzrokiem? Częstym objawem jest intensywne mruganie i pocieraniu oczu. Dziecko z wadą wzroku może mieć również nadwrażliwość na światło, mogą pojawiać się u niego częste bóle głowy i wzmożone zmęczenie. Do częstych objawów należą również problemy z koncentracją i skupieniem. Można również zaobserwować charakterystyczne objawy behawioralne takie jak siadanie bardzo blisko telewizora, lub silnie pochylona pozycja nad książkami. Dzieci z wadami wzroku mają trudność z utrzymaniem wzroku w jednym punkcie i pochylają głowę podczas patrzenia na przedmioty. Mogą również zniechęcić się do czytania, ryzowania i układania klocków lub puzzli. W szkole natomiast nauczyciele mogą zaobserwować, że dziecko ma trudność w nauce czytania i pisania. Może zdarzyć się, że dziecko z wadą wzroku ma wolniejsze tempo nauki, niż rówieśnicy, omija litery i wyrazy podczas czytania.
Sprawdź: Jak widzi osoba z zezem?
Jest wiele czynników, które mogą wywołać wady wzroku u dzieci. Jedne z nich to czynniki genetyczne. Jeśli jedno lub oboje z rodziców ma wadę wzroku, to istnieje większe ryzyko występowania problemów u dziecka. Przyczyną może być również długie patrzenie w ekrany telefonów, tabletów, czy telewizora. Czynnikiem wywołującym wady wzroku jest także niedobór witamin, szczególnie witaminy A. Przyczyną mogą okazać się choroby i infekcje, takie jak cukrzyca, wcześniactwo, które mogą zwiększać ryzyko występowania problemów ze wzrokiem.
Sprawdź: Jak długo trwa zapalenie spojówek?
Warto pamiętać, że regularne badania wzroku są niezbędne do szybkiego i prawidłowego wykrywania wad wzroku. Specjaliści zalecają pierwszą kontrolę wzroku w wieku 6-12 miesięcy, a następną w wieku 3-4 lat i kolejną przed rozpoczęciem nauki w szkole. Do nieczęstych metod wykrywania wad wzroku zalicza się:
A jak leczy się wady wzroku? Stosuje się okulary korekcyjne, które mają służyć do korekcji wady wzroku. Niekiedy stosuje się terapię wzrokową. Jest to metoda leczenia wykorzystywana w przypadku niedowidzenia i problemów z koordynacją wzrokową. Do metod leczenia zalicza się również ćwiczenia wzrokowe, które mają służyć jako rehabilitacja wzroku. W niektórych przypadkach, konieczna jest interwencja chirurgiczna, stosuje się leczenie operacyjne.
Wady wzroku u dzieci mogą wpływać na ich rozwój. To właśnie dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów i odpowiednie leczenie. Każdy rodzic powinien pamiętać o regularnych badaniach okulistycznych, by możliwe było szybkie wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniej korekcji wzroku. Szybka reakcja może poprawić jakość życia dziecka i zapobiec poważnym problemom ze wzrokiem w przyszłości.
Zapraszamy do zapisów na wizytę u naszego Okulisty w Katowicach.