Endokrynologia dziecięca NFZ
zadzwoń: 32 251 28 88
Endokrynolog dziecięcy NFZ Katowice
Najmłodsi pacjenci objęci programem Opieka Koordynowana w POZ Silmedica mają możliwość skorzystania z porady endokrynologa dziecięcego bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Lekarz Ewelina Dąbrowska przyjmuje pacjentów na konsultacje endokrynologiczne w naszej placówce, przy ul. Warszawskiej 40 w Katowicach.
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć chorą tarczycę, warto skonsultować to z naszym lekarzem pediatrą, który może włączyć Państwa do programu. Niewątpliwą zaletą jest szybki termin wizyty oraz możliwość wykonania USG tarczycy w trakcie konsultacji.
Opieka koordynowana dla dzieci
Jak dołączyć do programu Opieka Koordynowana w ścieżce endokrynologicznej? Pacjenci, którzy złożyli deklarację do lekarza pierwszego kontaktu w naszej przychodni i mają stwierdzoną niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także wole, guzki lub zapalenie tarczycy, mogą zostać włączeni do programu przez swojego lekarza prowadzącego. W przypadku dzieci, jest to lekarz pediatra, a więc warto zapytać o możliwość skorzystania z tego programu. Co istotne - program obejmuje jedynie choroby tarczycy, nie ma możliwości skorzystania z konsultacji specjalisty endokrynologii dziecięcej w przypadku innych schorzeń endokrynologicznych.
Objawy chorób tarczycy u dzieci
Hormony tarczycy są niezwykle istotne w rozwoju i wzroście dziecka już na wczesnym etapie życia - w wieku płodowym. Wpływają na wydzielanie hormonu wzrostu, proces kostnienia, rozwój chrząstki a także termogenezę i dojrzewanie. Niedoczynność tarczycy objawia się uczuciem zimna, zwolnieniem pracy serca, wzrostem masy ciała a także zaburzeniami koncentracji. U dzieci obserwuje się również suchą i łuszczącą się skórę (szczególnie łokci). Zdarza się, że pierwszym objawem choroby jest niedobór wzrostu. U niemowląt niedoczynność tarczycy może spowodować spowolnienie rozwoju względem rówieśników. Takie objawy warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ utrzymujący się niedobór hormonów tarczycy może trwale wpłynąć na prawidłowy rozwój i wzrost dziecka. W przypadku nadczynności tarczycy obserwujemy natomiast wytrzeszcz gałek ocznych, przyspieszenie pracy serca, spadek masy ciała i nadmierną pobudliwość. Zarówno niedoczynność jak i nadczynność mogą być przyczyną zaburzeń dojrzewania i miesiączkowania. Przyczyny opisanych chorób tarczycy mogą być liczne, na przykład choroby autoimmunologiczne takie jak zespół Hashimoto, ale też niedobór jodu.
Deklaracja do lekarza POZ - i co teraz?
Jeśli złożyliście już Państwo deklarację dla swojego dziecka, umówcie telefonicznie bądź stacjonarnie wizytę u lekarza pediatry w naszej przychodni przy ul. Powstańców 8 w Katowicach. Lekarz dokładnie zbada dziecko i oceni potrzebę dalszej diagnostyki w kierunku chorób tarczycy. Jeśli u dziecka stwierdzono chorobę tarczycy i otrzymali Państwo IPOM, możecie skorzystać z konsultacji lekarza endokrynologa dziecięcego Eweliny Dąbrowskiej. Wszyscy nasi specjaliści dbają o to, by dziecko podczas wizyty czuło się komfortowo i bezpiecznie. W trakcie wizyty zgłaszane przez rodziców i dziecko objawy, a także obserwacje w badaniu fizykalnym i w badaniu USG tarczycy podlegają szczegółowej analizie, a leczenie jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Naszym priorytetem jest otoczenie pacjentów kompleksową i holistyczną opieką zdrowotną, dlatego wszyscy lekarze w Silmedica są na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną i leczenie dobierają na podstawie Evidence Based Medicine. Wspierają także rodziny we wprowadzaniu zmian w stylu życia, które często są konieczne w przypadku zaburzeń hormonalnych u dziecka.