
Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy, diagnostyka i leczenie
2025-06-30
Cukrzyca w ciąży – co musisz wiedzieć?
2025-07-02Badanie OTC, optyczna koherentna tomografia to narzędzie diagnostyczne stosowane w diagnostyce. To badanie pozwala na nieinwazyjne i precyzyjne obrazowanie struktury oka. Pomaga obrazować siatkówkę, plamkę żółtą, a także nerw wzrokowy. Badanie OTC pozwala na wczesne wykrywanie i monitorowanie wielu chorób oczu. Stosowane jest również w przypadkach, kiedy choroba oka nie daje wyraźnych objawów.
Na czym polega badanie OCT?
Badanie OCT polega na wykorzystaniu światła o niskiej koherencji do uzyskiwania przekrojów tkanek oka. W dużym uproszczeniu przypomina to działanie ultrasonografii, tyle że zamiast fal dźwiękowych używa się światła. Dzięki temu można uzyskać obrazy struktur o mikroskopijnej rozdzielczości, nawet do kilku mikrometrów. Koherentna tomografia oka pozwala zobrazować warstwy siatkówki w sposób bardzo dokładny, co ma kluczowe znaczenie w diagnostyce chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. To badanie jest całkowicie bezbolesne i bezkontaktowe, pacjent siada przed specjalistycznym urządzeniem, spogląda w wyznaczone miejsce, a skan trwa zaledwie kilka sekund.
Badania jakie możesz wykonać w Silmedica:
Jak przebiega badanie OCT oka?
To badanie zazwyczaj jest szybkie. Czas trwania badania OTC to zazwyczaj nie więcej, niż kilka minut. W trakcie badania przeprowadzany jest wstępny wywiad z okulistą, który kwalifikuje pacjenta do badania. Następnie głowa pacjenta umieszczona jest na podpórce, by możliwe było ograniczenie ruchów. Lekarz prosi pacjenta, by skierować wzrok w wybrany punkt, a następnie następuje właściwe obrazowanie, podczas którego pacjent musi pozostać nieruchomo. Po badaniu następuje analiza otrzymanych wyników przez lekarza. Warto wiedzieć, że lekarze bardzo często decydują się na zastosowanie kropli rozszerzających źrenice, by uzyskać lepszy obraz struktury oka.
Sprawdź także naszą ofertę konsultacji okulistycznej w Katowicach.
OCT oka – co pozwala wykryć?
Badanie OCT pozwala zdiagnozować wiele poważnych schorzeń oczu. Najczęstsze wskazania do badania OCT to:
- zwyrodnienie plamki żółtej (AMD),
- obrzęk plamki żółtej, w tym cukrzycowy obrzęk plamki,
- jaskra – badanie OCT nerwu pozwala na ocenę grubości warstwy włókien nerwowych (np. OCT RNFL),
- choroby siatkówki, w tym otwory w plamce czy zmiany grubości siatkówki,
- monitorowanie stanu nerwu wzrokowego w neuropatiach,
- retinopatia cukrzycowa,
- zapalenie siatkówki czy naczyniówki.
Dzięki badaniu OCT można ocenić grubość poszczególnych warstw siatkówki oraz prześledzić ich zmiany w czasie. Wykrycie nawet minimalnych odchyleń może zapobiec utracie wzroku.
Warto sprawdzić: Soczewki kontaktowe – czy warto
OCT RNFL i OCT GCC – co to znaczy?
W diagnostyce jaskry bardzo znaczne są akie wyrażenia jak OTC RNFL, to skrót od retinal nerve fiber layer, czyli pomiar grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki. Takie badanie jak OTC RNFL pozwala odkryć zmiany w nerwie wzrokowym, nawet w momencie, w którym nie występują widoczne ubytki w polu widzenia i u pacjenta nie pojawiają się większe niepokojące objawy. Znane jest również wyrażenie OTC GCC od ganglion cell complex, czyli badanie dotyczące warstwy komórek zwojowych. To badanie ma na celu ocenić warstwy komórek zwojowych, co pomaga wykryć wcześniej jaskrę i monitorować jej progres.
Angio-OCT – bez kontrastu, a z niezwykłą dokładnością
W ostatnich latach coraz częściej wykonuje się także Angio-OCT, zaawansowaną wersję badania, która umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach siatkówki i naczyniówki, bez konieczności podawania kontrastu. Angio-OCT pozwala wykryć niedokrwienia, mikronaczyniaki czy neowaskularyzacje, np. w przebiegu cukrzycy czy AMD.
Warto przeczytać: Objawy zaćmy – kiedy warto udać się do okulisty?
Kiedy należy wykonać badanie OCT?
Wskazania do badania OTC są szerokie. Zaleca się wykonanie tego badania w przypadku podejrzenia występowania konkretnych chorób, ale również profilaktycznie u osób w większej grupie ryzyka. Badanie OTC zaleca się wykonać w sytuacjach, gdy u pacjenta następuje pogorszenie ostrości wzroku, pojawiają się częste zaburzenia wzroku, takie jak roczki lub zniekształcenie obrazu, a także u pacjentów z cukrzycą, jako badanie przesiewowe siatkówki. Badanie OTC wskazane jest również przy podejrzeniu jaskry lub zwyrodnienia plamki. To również badanie kontrolne wykonywane u osób starszych. Jest to badanie wykonywane również u pacjentów zdiagnozowanych. OTC badanie pozwala ocenić skuteczność leczenia, a także kontrolować przebieg choroby.
Przeczytaj także: Wady wzroku u dzieci – objawy, przyczyny i sposoby diagnozy
Wyniki badania OCT – jak je rozumieć?
Wyniki badania OTC przedstawione są w postaci kolorowych przekrojów struktury oka. Kolory wskazują na wartości mieszczące się w normach i odbiegające od normy. W wynikach widoczne są wykresy i pomiary grubości siatkówki i porównanie do normatywnych bez danych. Wynik OTC trudno jest zrozumieć samemu, dlatego jest interpretowany przez lekarza okulistę, który może ocenić i stwierdzić zmiany fizjologiczne. Lekarz jest w stanie stwierdzić, czy wyniki wskazują na rozwój patologii. Na podstawie wyników badania OTC okulista może również podjąć decyzję dotyczącą dalszej diagnostyki lub leczenia.
OCT oka – ile trwa badanie i ile kosztuje?
Czas trwania badania OCT to zaledwie kilka minut. Całe badanie odbywa się szybko i nie wymaga specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach może być konieczne rozszerzenie źrenic, co jednak wydłuża czas pobytu w gabinecie tylko nieznacznie. Cena badania OCT zależy od placówki oraz zakresu diagnostyki, zwykle mieści się w przedziale od 150 do 300 zł za jedno oko. Angio-OCT może być droższe.
Sprawdź: Zespół suchego oka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Jakie są korzyści i ograniczenia badania OCT?
Zalety badania OCT:
- bezbolesne, nieinwazyjne,
- krótki czas trwania,
- bardzo wysoka rozdzielczość obrazu,
- możliwość monitorowania zmian w czasie,
- brak konieczności podawania kontrastu (w przypadku Angio-OCT),
- możliwość powtarzania badania OCT bez ryzyka dla pacjenta.
Ograniczenia:
- zbyt wąska źrenica może utrudniać badanie,
- obecność zmętnień w oku (np. zaćma) może zniekształcać obraz,
- wynik OCT wymaga interpretacji przez specjalistę.
Badanie OTC to przełom w diagnostyce chorób oczu. Jest to badanie pozwalające na szybkie i precyzyjne odkrycie wczesnych zmian w obrębie siatkówki, plamki żółtej i nerwu wzrokowego OTC oka daje możliwość oceny struktury oka z mikroskopijną dokładnością. Jest to również badanie pozwalające na śledzenie rozwoju choroby. Warto zaznaczyć, że badanie OTC jest bezpieczne i szybkie, a jego wyniki mogą wielu pacjentom uratować wzrok.
Na koniec polecamy nasz artykuł: Kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta?